logo

CIT Estoński czy „po staremu”?

23 październik 2023
 Beata Sumysławska Doradca Podatkowy 12300
 
AKTUALNOŚCI PODATKOWE

CIT Estoński czy „po staremu”?

 
 
Jakie są zasady wejścia?
Spółka musi obecnie spełnić następujące warunki, by przejść na zryczałtowany podatek CIT w 2023:
1) wspólnikami muszą być osoby fizyczne,
2) firmy muszą osiągnąć minimalny poziom zatrudnienia — docelowo są to 3 osoby, które są zatrudnione w spółce na umowę o pracę lub na umowę zlecenia,
3) nie można posiadać udziałów w kapitale innej spółki, nie można posiadać funduszy inwestycyjnych.
Należy stosować przez 4 lata , można zrezygnować w trakcie 4 letniego okresu, ale warunkiem jest rezygnacja z końcem roku obrotowego podatkowego)
 
 
 
UWAGA
 
Udziały w innych jednostkach
Sprawdź czy nie masz udziałów winnych jednostkach choćby nie masz konta w biurze maklerskim - inwestycje w fundusze to też udziały.
 
Ukryte zyski
Regulacje o CIT Estońskim wskazuje na zaistnienie sytuacji w spółce tak zwanych „ukrytych zysków”, które według Ministerstwa powinny być opodatkowane. Poniżej obszary w kontekście spółki jako ryzykowne, które należało by zweryfikować celem ograniczenia ryzyka. Jednym z bardziej problematycznych zagadnień stały się umowy między spółką a wspólnikiem, na podstawie których spółka nabywa od wspólnika np. określone usługi.

Poniżej analiza orzecznictwa:
 
Sygn. 0114-KDIP2-1.4010.165.2023.3.MW z 15 czerwca 2023 r.
Usługom najmu nieruchomości przyjrzał się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r. Organ uznał, że wynagrodzenie, które zostało ustalone na zasadach rynkowych, wypłacane wspólnikowi przez spółkę z tytułu najmu przez nią nieruchomości, będącej własnością danego wspólnika, stanowi ukryty zysk. W uzasadnieniu organ wskazał, że przy ocenie tego, czy dane świadczenie stanowi ukryty zysk, konieczna jest ocena relacji pomiędzy wspólnikiem i spółką. Konieczna jest również ocena, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej przez nią działalności. Za ukryty zysk uważa się świadczenie ekwiwalentne dywidendzie, prowadzące de facto do uzyskania korzyści przez podmiot powiązany, która to bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy. W ocenianym stanie faktycznym spółka powstała w wyniku przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej. Wynajmowana nieruchomość znajdowała się w ewidencji środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej i została z niej wycofana przed przekształceniem w spółkę. Zdaniem organu podatkowego wspólnik nie zadbał o odpowiednie wyposażenie spółki w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności. W związku z tym wypłacane wynagrodzenie zostało uznane za świadczenie mające charakter ukrytego zysku. Dla organu nie miał znaczenia fakt, że wysokość wypłacanego wynagrodzenia została ustalona na zasadach rynkowych.
 
Sygn. I SA/Po 155/23 z 29 czerwca 2023 r.
Odmienne stanowisko w zbliżonym stanie faktycznym zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w nieprawomocnym wyroku z 29 czerwca 2023 r.[2]. Wyrok dotyczył wydanej wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Krajowej interpretacji podatkowej. W tej interpretacji organ również wykazał, że obowiązkiem wspólnika jest właściwe wyposażenie spółki w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym również nieruchomości. W ocenianym stanie faktycznym jedyny wspólnik spółki dzierżawił jej nieruchomość, którą spółka wykorzystywała do prowadzonej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie było ustalone na zasadach rynkowych. W uzasadnieniu ustnym sąd wskazał, że postawiona przez organ teza stanowi poradę gospodarczą, a nie ocenę podatkową. Zdaniem sądu zadaniem organu była ocena, czy dzierżawa nieruchomości przez wspólnika stanowi ukryty zysk. To jednak nie zostało zbadane. Sąd wskazał, że kluczowym w tej ocenie jest fakt, że czynsz dzierżawny ma wartość rynkową.
 
sygn. 0111-KDIB1-2.4010.382.2022.2.ANK z 14 listopada 2022 r.
Podatnik wskazał, że w ramach prowadzonej działalności związanej z oprogramowaniem ma zamiar nabywać usługi programistyczne i usługi pośrednictwa od wspólników. We wniosku podkreślono, że nabywane usługi będą wyceniane na poziomie rynkowym, istniejące między tymi podmiotami powiązania nie będą miały wpływu na warunki transakcji, a wynagrodzenie wypłacane na rzecz podmiotów powiązanych nie będzie służyło ich dokapitalizowaniu. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że wypłata przez Spółkę na rzecz Podwykonawców tj. wspólników, podmiotów powiązanych, wynagrodzenia z tytułu usług świadczonych na podstawie umów, o których mowa we wniosku, nie będzie stanowiła dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT
 
sygn. 0111-KDIB1-1.4010.623.2022.1.MF z 18 listopada 2022 r.
Organ podatkowy przyznał, że jeśli warunki transakcji będą ustalane w taki sposób, jakby ustalano je między niepowiązanymi podmiotami, powiązanie nie będzie miało wpływu na warunki świadczonych usług, a wynagrodzenie wypłacane na rzecz podmiotów powiązanych nie będzie służyło ich dokapitalizowaniu, to nabycie takich usług nie będzie stanowiło dla spółki ukrytych zysków. Ponadto organ podkreślił konieczność spełnienia warunków, aby w spółce nie występował niedobór aktywów, a wspólnicy zadbali o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej spółki. W swoim uzasadnieniu organ podatkowy powołał się również na istotę tego, aby charakter ponoszonych wydatków był związany z przedmiotem działalności gospodarczej spółki.

Wypłata wynagrodzenia dla wspólnika
Zgodnie z Objaśnieniami wydanymi przez Ministerstwo Finansów 21 grudnia 2021 [Objaśnienia stanowią źródło prawa], należy zwrócić uwagę, że wypłata wynagrodzenia na rzecz wspólników spółki (a więc podmiotów bezpośrednio powiązanych z podatnikiem) prowadzi do takich samych skutków ekonomicznych jak wypłata dywidendy - także stanowi ukryte zyski.
 
Zgodnie z Objaśnieniami wydanymi przez Ministerstwo Finansów do Ryczałtu [CIT Estoński] od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r., na który niejednokrotnie powołują się organy podatkowe, dzierżawa hali, wykorzystywanej w branży produkcyjnej, będącej własnością wspólnika, za czynsz w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej, nie powinna być zakwalifikowana jako ukryty zysk.
 
WNIOSKI:
 
W przypadku bardzo atrakcyjnego opodatkowania ryczałtem konieczna jest dokładna ocena sytuacji przed przejściem na tę formę opodatkowania oraz duża ostrożność w czasie jej stosowania. Ważny bowiem może być kontekst, w jakim nastąpiły poszczególne zdarzenia na linii spółka i wspólnik. Istotne może być także to, czy w rezultacie, nawet rynkowa i uzasadniona umowa, nie zostanie negatywnie oceniona przez organy podatkowe jako prowadząca do powstania dochodu po stronie spółki
 
 

 

 Zapraszam po więcej szczegółów w załączonym artykule pdf.
 

Pliki do pobrania

Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.