logo

Jaki ryczałt dla branży IT 8,5% czy 12%?

13 listopad 2023
1. Co mówi przepis?

Podstawowa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla branży IT wynosi 12 proc., ale dotyczy ona tylko usług wskazanych wprost w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.).

Pozostali informatycy mają prawo do niższego ryczałtu – według stawki 8,5 proc., zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a tej ustawy.

2.  Co mówił Fiskus?

Stanowisko Fiskusa, było takie, że niższy ryczałt mogli płacić ci informatycy, którzy nie wykonują usług związanych z oprogramowaniem, z doradztwem w zakresie oprogramowania ani doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (dla których stawka wynosi 12 proc.).

Na przełomie 2022 i 2023 r. fiskus zmienił jednak zdanie.

3. Co jest źródłem sporu?

Geneza sporu jest definicja usług związanych z oprogramowaniem. Na początku roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił stanowisko w tej sprawie, mimo iż przepisy pozostały bez zmian. Twierdzi, że co do zasady wszystkie usługi w branży IT są związane z oprogramowaniem i należy je rozliczać stawką 12 proc. ryczałtu. Oprogramowanie ich zdaniem należy rozumieć szerzej niż „programowanie”. 
 
4. Co na to sądy?

Negatywne dla podatnika stanowisko zajął m.in. WSA w Poznaniu w wyroku z 22 czerwca 2023 r. (sygn. I SA/Po 215/23). Sąd przyznał rację fiskusowi, że mężczyzna zajmujący się wdrożeniem systemu informatycznego nie ma prawa do stawki 8,5 proc. ryczałtu. Chodziło o podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który na podstawie umowy z firmą informatyczną prowadzi obsługę innych przedsiębiorstw. Zajmuje się projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. W praktyce dostosowuje system komputerowy do potrzeb klientów. Czynność ta nie polega natomiast na programowaniu, pisaniu kodu źródłowego.

Podatnik wystąpił o interpretację, czy może rozliczać te usługi ryczałtem 8,5 proc. Dyrektor KIS stwierdził jednak, że nie. Argumentował, że system komputerowy, bez względu na stosowane nazewnictwo, to oprogramowanie wspomagające prowadzenie przedsiębiorstwa. Skoro system ten stanowi oprogramowanie to opisane usługi niewątpliwie są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5-proc. stawką ryczałtu. W tej sytuacji przychody podatnika podlegają opodatkowaniu 12-proc. stawką ryczałtu, określoną w art 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy ryczałtowej.

Sąd powołał się też na wcześniejsze wyroki innych WSA, które również orzekały o konieczności stosowania stawki 12 proc. Stwierdziły tak: WSA w Łodzi w wyroku z 5 kwietnia 2023 r. (sygn. I SA/Łd 72/23), WSA w Warszawie w wyroku z 6 kwietnia 2023 r. (III SA/Wa 2632/22) oraz WSA w Kielcach w wyroku z 18 maja 2023 r. (sygn. I SA/Ke 157/23).

Korzystny dla podatników wyrok WSA w Gdańsku

Jednak nie wszystkie wyroki WSA są takie same. Odmienne stanowisko zajął WSA w Gdańsku w wyroku z 9 maja 2023 r. (sygn. I SA/Gd 1399/22).  Chodziło o mężczyznę świadczącego usługi pozycjonowania i projektowania stron internetowych, a także optymalizowanie stron internetowych pod kątem technicznym oraz inne czynności analityczne. Fiskus uznał, że mieszczą się one w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Dlatego mężczyzna uzyskuje przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0, która są opodatkowane 12 proc. stawką ryczałtu.

WSA uchylił jednak interpretację i potwierdził prawo podatnika do stawki 8,5 proc. - W świetle przedstawionego stanu faktycznego nie było uprawnione postawienie przez organ tezy, że skoro projektowanie struktury i zawartości stron internetowych mieści się w zakresie czynności związanych z oprogramowaniem, to osiągany przez podatnika przychód objęty jest stawką podatkową w wysokości 12 proc. Takich czynności, zgodnie z przedstawionym przez stronę opisem stanu faktycznego, skarżący nie realizuje - orzekł WSA.

 
5. Co dalej?

Pozostaje czekać na NSA, jak podejdzie merytorycznie do kwestii zdefiniowania usług. Obecnie jednak można oszacować poziom ryzyka i spróbować się zabezpieczyć w tym zakresie.

a) sprawdź co dokładnie masz w umowie, jaki zakres usług świadczysz. Jeżeli jest taka możliwość należy precyzyjnie określić i opisać usługi. Może to zabezpieczyć podczas ewentualnego sporu,

b) należy prowadzić precyzyjną ewidnecję na bazie której jesteśmy w stanie określić jakie usługi podlegają 12% a jakie 8,5%,



Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.